LSCC Event Results

2024 Memorial Day Results

 Step-aside Scramble:

1st Place (64) – Kit Kildahl, Wayne Ehlers, Mark Spence, John Lillemo

2nd Place (64) – Jason Bill, Anna Deike, David Feuerhelm, Tom Doherty

3rd Place (64) – Mike Purdy, Josh Selbrade, Kari Sandberg

4th Place (65) – Bob Oberle, Meg Oberle, Gary Stranik, Becki Stranik

Closet-to-the-Pins

#7 – Anna Deike

#10 – Rachel Palmer

#15 – Al Kortz

Thanks to all who played and supported the Beautification Fund of Le Sueur CC.

2023 Two-Cup Challenge

Flight A

Low  Gross – Dan Anderson, Jeff Fish & Tom Brown

Low Net – J.E. Reinhardt, Jordan Petzel & Zac Weber

2nd Net – Matt Lewis, Matt Knutson & Paul Amos

Flight B

Low Gross – Travis Christensen, Travis Mons & Randy Hunt

Low Net – Tony Dahle, Mark Enter & Nathan Hammond

2nd Net – Ryan Beck, Justin Kaus & Tim Classon

2023 Fall 3-Person Scramble

Flight 1

Gross Winner – Geoff Klein, Josh Paden & Eric Witty

Net Winner – Ann Marie Brown, Jessica Monson & Dawn Brown

Flight 2

Gross Winner – Josh Selbrade, Rob Michaelis & Eric Walsh

Net Winner – Cathy Schluter, Robert Philion & Scott Kaupang

 

 

2023 Men’s Club Championship

Champion – Geoff Klein

Runner-up – Dan Anderson

 

President’s Flight

Champion – Mike Purdy

Low Net – J.D. Reinhardt

Runner-up – Randy Anderson

 

First Flight

Champion – Mike Carroll

Low Net – Tom Doughan

Runner-up – Terry Reynolds

 

Second Flight

Champion – Doug Nelson

Low Net – Alan Kortz

Runner-up – Greg Timmerman

 

Third Flight

Champion – Brian Flindt

Low Net – Josh Selbrade

Runner-up – Scott O’Connor

 

2023 Chris Stranik Junior Club Championship

Boys Champion  –  J.D. Reinhardt

White Tee Champion  –  Connor Messer

9-Hole Champion  –  Louis Feterl

2023 Ladies’/Executive/Senior Championship

 Ladies’ Champion – Claire Orcutt

Ladies’ Senior Champion – Dana Ross

Ladies Super-senior Champion – Char Muehlhausen

Ladies Executive Champion – Karen Stockwell

 Men’s Senior Champion – Tom Gerlich

Men’s Super Senior Champion – Bob McGuire

Men’s Executive Champion – Josh Selbrade

2023 Ladies’ Invitational

First Flight

Champions – Dawn & Ann Marie Brown

Runners-up – Char Muehlhausen & Rae Stowell

Second Flight

Champions – Nyla Probst & Deb Suedbeck

Runners-up – Kris Folstrom & Carol Lindow

Third Flight

Champions – Kathy Mainer & Carmen Prodoehl

Runners-up – Autumn Hamilton & Dale Smith

Fourth Flight

Champions – Anne Mullen & Becki Stranik

Runners-up – Kelsey Deeter & Brie Taralson

2023 Tri-Play

Champions

Al Van Ravenswaay & Alan Kortz

Runners-up

Tom Gerlich & Mike Smith

 

3rd place – Jeff Fish & Jesse Lisson

4th place – Mike Wallace & Taylor Wallace

5th Place – Travis Doran & Derek Guertin

 

2023 Independence Day Scramble

1st Place – 62 – Jeff Scruggs, Lois Quinn, Ron Johnson, Perry Dyke

2nd Place – 63 – George Riviere, Todd Lundquist, Mary Scott-Riviere, Bev Prenevost

3rd Place – 64 – Dana Ross, Josh Selbrade, Andrew Paulsen, Jack Roberts

Tie – 64 – David Feuerhelm, John Bill, Kathy Bill, Wade Baumberger

Tie – 64 – Jason Bill, John Skubitz, Wayne Ehlers, Sandi Valli

Closest-to-the-Pins

#7 – Dana Ross

#10 – Mary Scott-Riviere

#15 – Perry Dyke

 

 

 

2023 MEMBER – MEMBER

                                                                                                             Low Gross           131        AnnMarie Brown & Dan Anderson

                                                                                                           2nd Gross              139        Claire & David Orcutt

                                                                                                              Low Net               129        Taylor Stockwell & Tom Gerlich

                                                                                                           2nd Net                  132        Ryan Ungs & Seth Meyer

                                                                                                            3rd Net                  133        Joe Kane & John Skubitz

                                                                                                           4th Net                  *134      Tom Doughan & John Miller

              *scorecard playoff

2023 Pro-Am Results

Low Professional               66           Trey Fessler

Low Gross Amateur         T-67       Emma Groom

                                                                Ben Laffen

                       Low Net Amateur             66           Michael Arneson             

Team 3 of 5 Net Best-Ball

                                                     1st            185        Thomas Campbell, Anna Drahos, Chris Trobec, Garett Soukup, Michael Arneson

                                                     2nd          198        Matt Rachey, Keth Rachey, Doug Sayles, Tom Groom, Emma Groom

                                                     3rd           201        Eddie Wynne, Robert Dew, Joe Kane, Henry Wang, Ryan Lewis

                                                     4th           201        Eric Chiles, Charles Hilker, Scott O’Connor, Greg Chapman, Cathy Schluter

                                                     5th           203        Trey Fessler, Ryan Berg, Tad Martin, Tommy Smith, Scott Zins

                                                      T-6th       204        Jason Sudenga, Rick Dunlap, Scott Remme, Jeremy Sudenga, Jason Walsh

                                                                                     Erik Toftner, Jeff Lindemann, Darren Anderson, Jason Wieland, Charles Stotts

Skins:

#7           Eagle

#12        Eagle

#14        Eagle

 

 

 

2023  9-9-9 RESULTS

A Flight                                                                

Low Gross – 104 – Eric Witty & Josh Paden

Low Net – 98 – Jon Weedman & Paul Martin

2nd Net – 100 – Ann Marie & Dawn Brown

 

B Flight                                                                

Low Gross – 108 – Brandon McLean & Jordan Petzel

Low Net – 96 – Erin Kenward & Ryan Schmitz

2nd Net – 101 – Ryan Ungs & Seth Meyer

 

C Flight                                                                

Low Gross – 111 – Jeff Enter & Rob Gratton

Low Net – 94 – Joe Kane & Ryan Lewis

2nd Net – 97 – Kent McBreen & Kirk McBreen

2023 Memorial Day Results

 Step-aside Scramble:

1st Place (62) – Tom Gerlich, Tony Dahle, Kent McBreen, Amy Tolzman

2nd Place (*65) – David Feuerhelm, Dwight Beske, Zach Germscheid

3rd Place (*65) – Sean Kohout, Dave Swanberg, Kari Sandberg, Jack Roberts

4th Place (66) – Bob McGuire, Tom Obele, Meg Oberle, Joe Ziebarth

*scorecard playoff

Closet-to-the-Pins

#2 – Bob McGuire

#7 – Lois Quinn

#10 – Meg Oberle

#15 – John Bill

Thanks to all who played and supported the Beautification Fund of Le Sueur CC.

2022 Le Sueur Country Club Champions

Men’s Champion – Mike Purdy

Ladies Champion – Claire Orcutt

President’s Flight Champion – Randy Anderson

Executive Flight Champion – Tom Gerlich

Men’s Senior Champion – Mike Purdy

Ladies’ Senior Champion – Dana Ross-Arlt

Men’s Super-Senior Champion – George Riviere

Ladies Super-Senior Champion – Char Muehlhausen

Men’s First Flight Champion – Jack Ammann

Men’s Second Flight Champion – Dean Seaver

Men’s Third Flight Champion – Brian Flindt